• He's All That

    ★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • Jungle Cruise

    ★★★★

  • Army of the Dead

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Stowaway

    ★★★★

  • Thunder Force

    ★★

  • Moxie

    ★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • Death to 2020

  • Burrow

    ★★★★

  • We Can Be Heroes

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

  • The Prom

    ★★★

  • A Concerto Is a Conversation

    ★★★★½

  • The Princess Switch: Switched Again

    ★★★

  • Operation Christmas Drop

  • Holidate

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★

  • Opera

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Unpregnant

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★★

  • Summerland

    ★★★★½

  • If Anything Happens I Love You

  • Artemis Fowl

    ½

  • The Half of It

    ★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Mogul Mowgli

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Yes-People

    ★★

  • Miss Americana

    ★★★★

  • Genius Loci

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★½

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Frozen II

  • Salam - The First ****** Nobel Laureate

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Tall Girl

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Hair Love

    ★★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Daughter

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

  • Memorable

    ★★★★

  • Men in Black: International

    ★★★½