Sort by

jade has logged 424 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Girls Get High

Good Girls Get High

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hick

Hick

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Why Hide?

Why Hide?

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Howl

Howl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Holidate

Holidate

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Owners

The Owners

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Alena

Alena

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleepover

Sleepover

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don't Hang Up

Don't Hang Up

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Look Away

Look Away

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Superbad

Superbad

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Terminal

Terminal

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry