jade has logged 73 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wrong Cheerleader

The Wrong Cheerleader

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Foxfire

Foxfire

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Curse of Sleeping Beauty

The Curse of Sleeping Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue My Mind

Blue My Mind

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
May

May

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Forever My Girl

Forever My Girl

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Short History of the Long Road

The Short History of the Long Road

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Midnight Man

The Midnight Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Villains

Villains

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
School Spirit

School Spirit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Starfish

Starfish

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lodge

The Lodge

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry