• Spider-Man: No Way Home

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Sing 2

    ★★★★½

  • Encanto

    ★★★★½

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★★★

  • Drive My Car

  • Luca

    ★★★★½

  • F9

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Jockey

    ★★★½

  • One for the Road

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • CODA

    ★★★★½

  • The White Tiger

    ★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • The Christmas Chronicles: Part Two

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★★★

  • Earwig and the Witch

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★½

  • Over the Moon

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★

  • Feel the Beat

    ★★★★

  • Scoob!

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★★

  • Trolls World Tour

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★½

  • Save Yourselves!

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★★

  • Cats

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • The Addams Family

    ★★★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★★

  • Downton Abbey

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • Judy

    ★★★

  • Dora and the Lost City of Gold

    ★★★★½

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Dark Phoenix

    ★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Secret Life of Pets 2

    ★★★

  • Wine Country

    ★★