ian has logged 107 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★
Edit this entry  
06
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
1BR

1BR

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Monster

Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Love

Love

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Splice

Splice

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
365 Days

365 Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
The Grudge

The Grudge

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Radio Rebel

Radio Rebel

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Theorem

Theorem

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★
Edit this entry  
15
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Antrum

Antrum

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry