RSS feed for Lane
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
America to Me

America to Me

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Edit this entry  
11
The Piano

The Piano

1993
×
Read the review Edit this entry  
10
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Terrace House: Closing Door

Terrace House: Closing Door

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
Edit this entry  
05
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
Read the review Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry  
03
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mountain

The Mountain

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
The Limey

The Limey

1999
×
Read the review Edit this entry  
31
Mister America

Mister America

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Edit this entry  
15
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Edit this entry  
23
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
Read the review Edit this entry  
03
The Killing

The Killing

1956
×
Edit this entry  
01
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grass

Grass

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
Edit this entry  
02
Our Time

Our Time

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Edit this entry  
13
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry