Sort by

Kyle has logged 165 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
31
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Cow

First Cow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Relic

Relic

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tower

Tower

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry