RSS feed for Scott

Scott has logged 46 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Into the Dark: Pooka!

Into the Dark: Pooka!

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gemini

Gemini

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chernobyl Diaries

Chernobyl Diaries

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
American Made

American Made

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The East

The East

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
My Friend Rockefeller

My Friend Rockefeller

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry