Scott has logged 397 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ladies in Lavender

Ladies in Lavender

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey

Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Friend

Friend

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Ave Maria

Ave Maria

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ethel & Ernest

Ethel & Ernest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wave

The Wave

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Equals

Equals

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Fencer

The Fencer

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Clan

The Clan

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sonita

Sonita

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burn Burn Burn

Burn Burn Burn

2015
×
★★★★
Edit this entry