RSS feed for Scott

Scott has logged 27 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fighting Elegy

Fighting Elegy

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Samurai

The Samurai

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Human Lanterns

Human Lanterns

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Side Street

Side Street

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Paradise Regained: Brian de Palma's 'Phantom of the Paradise'

Paradise Regained: Brian de Palma's 'Phantom of the Paradise'

2006
×
Edit this entry  
03
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry