Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
15
Troy

Troy

2004
×
Edit this entry  
05
Greatest Events of World War II in Colour

Greatest Events of World War II in Colour

2019
×
Edit this entry  
01
Collateral

Collateral

2018
×
Edit this entry  
24
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
Edit this entry  
16
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Murders at Starved Rock

The Murders at Starved Rock

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Edit this entry  
07
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★
Edit this entry  
06
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
Edit this entry  
04
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Edit this entry  
10
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
State of Play

State of Play

2009
×
Edit this entry  
04
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Edit this entry  
03
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
Edit this entry  
01
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
Edit this entry  
27
This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

2021
×
Edit this entry  
25
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
16
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
Edit this entry  
13
The Wolf's Call

The Wolf's Call

2019
×
Edit this entry  
12
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Edit this entry  
21
World War II: The Battleships

World War II: The Battleships

2008
×
Edit this entry  
19
Unsinkable: Japan's Lost Battleship

Unsinkable: Japan's Lost Battleship

2020
×
Edit this entry  
19
K-19: The Widowmaker

K-19: The Widowmaker

2002
×
Edit this entry  
17
Kursk

Kursk

2018
×
Edit this entry  
10
The Abyss

The Abyss

1989
×
Edit this entry  
10
Hunter Killer

Hunter Killer

2018
×
Edit this entry  
08
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
Edit this entry  
24
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
Edit this entry  
14
The Father

The Father

2020
×
Edit this entry  
14
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry