Ben has logged 106 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Edit this entry  
01
Frida

Frida

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
Edit this entry  
04
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Edit this entry  
27
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Endless

Endless

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman

Batman

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Read prior review Edit this entry  
02
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive

Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive

2006
×
Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry