• Skyfall

    Skyfall

    ★★★½

    [up from three stars]

  • Spectre

    Spectre

    ★★★★

    [up from two stars]

    I should see this again relatively soon. I previously thought Spectre to be about on par with Quantum of Solace, with the two vying for the title of Worst Daniel Craig Bond Film. This prior opinion of mine was, on its face, not surprising, given how I so disagree with the public's too-unanimous veneration of director Sam Mendes. (I still find American Beauty, Road to Perdition, and 1917 to all be decidedly bad films.) I found…

  • Spotlight

    Spotlight

    ★★★★

    [up from 3.5]

    Each rewatch I flip between 3.5 and 4. Official rating's 3.75 I guess.

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    Dune, Dune, Dune
    Dune, Dune, Dune, Dune, Dune, Dune, Dune, Dune, Dune, Dune
    Dune, Dune, Dune, Dune, Dune, Dune
    Dune, Dune, Dune, Dune, Dune, Dune, Dune
    Dune, Dune, Dune, Dune, Dune
    Duuune, Duuuune, Duuuune, Duune, Duune, Duune
    Duuuune, Duuune, Duuuune, Duuuune
    Duuune, Duune, Duune, Dune
    Dune, Dune, Dune, Dune, Dune, Dune, Dune
    Dune, Dune, Dune, Dune, Dune, Dune, Dune
    Duuune

  • Ratatouille

    Ratatouille

    woke up ratatoolie what it do

  • The Da Vinci Code

    The Da Vinci Code

    ★★★½

    i cant stop rewatching tom hanks movies

  • Apollo 13

    Apollo 13

    ★★★½

    [down from four stars]

  • The Night Manager

    The Night Manager

    ★★★½

    [down from four stars]

  • Spectre

    Spectre

    ★★

    [down from 2.5 stars]

  • Panic Room

    Panic Room

    ★★★½

    Coincidentally, I was drinking the exact same wine Jodie Foster was drinking when she was crying in the bathtub. I may or may not have also been crying in a bathtub.

  • At Eternity's Gate

    At Eternity's Gate

    ★★★

    Dear friends, if I ever start to write like that art critic who extols van Gogh, please send an ambulance for me.

    Disregarding the fact that Willem Dafoe is way too old for this part* (van Gogh was almost five years younger than Gauguin, for example, while Dafoe is over twenty-three years older than Oscar Isaac) and that I don't at all buy the film's final conceit that van Gogh didn't commit suicide, At Eternity's Gate is solid. Some artful…

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★

    [down from three stars]