Sort by

scott has logged 785 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Making The Leftovers

Making The Leftovers

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vision Quest

Vision Quest

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Piano

The Piano

1993
×
★★½
Edit this entry  
09
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
07
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krisha

Krisha

2015
×
★★
Edit this entry  
24
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry