Sort by

Scott has logged 286 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Annie

Annie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cake

Cake

2014
×
Edit this entry  
09
Top Five

Top Five

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Leviathan

Leviathan

2014
×
Edit this entry  
08
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Particle Fever

Particle Fever

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Keep On Keepin’ On

Keep On Keepin’ On

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Merchants of Doubt

Merchants of Doubt

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Glen Campbell: I'll Be Me

Glen Campbell: I'll Be Me

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
American Sniper

American Sniper

2014
×
Edit this entry  
02
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
Edit this entry  
01
Still Alice

Still Alice

2014
×
Edit this entry  
01
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Remote Area Medical

Remote Area Medical

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Army

Red Army

2014
×
Read prior review Edit this entry  
28
Wild

Wild

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Comet

Comet

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read prior review Edit this entry  
25
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
Edit this entry  
25
Pelican Dreams

Pelican Dreams

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
Edit this entry  
18
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
Edit this entry  
17
Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Belly

Belly

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Afronauts

Afronauts

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oh Willy...

Oh Willy...

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dawn

Dawn

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Virunga

Virunga

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
Edit this entry