Sort by

Scott has logged 318 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
Edit this entry  
11
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
Edit this entry  
03
Concussion

Concussion

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Christmas Eve

Christmas Eve

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
Edit this entry  
01
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peggy Guggenheim: Art Addict

Peggy Guggenheim: Art Addict

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Youth

Youth

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Armor of Light

The Armor of Light

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
Edit this entry  
22
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
3 ½ Minutes, 10 Bullets

3 ½ Minutes, 10 Bullets

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Letters

The Letters

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Little Death

The Little Death

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Asthma

Asthma

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Racing Extinction

Racing Extinction

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My All American

My All American

2015
×
★★★
Edit this entry