Scott has logged 302 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Raze

Raze

2013
×
Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dry Summer

Dry Summer

1963
×
★★★★
Edit this entry  
19
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Paradise: Hope

Paradise: Hope

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Past

The Past

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Let the Fire Burn

Let the Fire Burn

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eve of Destruction

Eve of Destruction

1991
×
★½
Edit this entry  
24
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Edit this entry  
21
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
Edit this entry  
19
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
18
American Mary

American Mary

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Narco Cultura

Narco Cultura

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Hijacking

A Hijacking

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Faust

Faust

2011
×
★★
Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
White House Down

White House Down

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Animal House

Animal House

1978
×
★★½
Edit this entry  
07
May Fools

May Fools

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Philomena

Philomena

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie

Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Informant

Informant

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Medora

Medora

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Edit this entry