Sort by

Scott has logged 33 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bull

Bull

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Splash

Splash

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beyond The Visible - Hilma af Klint

Beyond The Visible - Hilma af Klint

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Results

Results

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Framing John DeLorean

Framing John DeLorean

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Battered Bastards of Baseball

The Battered Bastards of Baseball

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Screwball

Screwball

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mifune: The Last Samurai

Mifune: The Last Samurai

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry