RSS feed for ralph
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
That Thing Called Tadhana

That Thing Called Tadhana

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bar Boys

Bar Boys

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Sanctissima

Sanctissima

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Water Lemon

Water Lemon

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Dormitory: Endless Rooms

Dormitory: Endless Rooms

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
UPCAT

UPCAT

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★½
Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Six Degrees of Separation from Lilia Cuntapay

Six Degrees of Separation from Lilia Cuntapay

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shadows

Shadows

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shift

Shift

2013
×
★★
Edit this entry  
21
ABNKKBSNPLAKo?!

ABNKKBSNPLAKo?!

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Never Not Love You

Never Not Love You

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
On the Job

On the Job

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Superman: Red Son

Superman: Red Son

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cuddle Weather

Cuddle Weather

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
2 Cool 2 Be 4gotten

2 Cool 2 Be 4gotten

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Home Along Da Riles Da Movie

Home Along Da Riles Da Movie

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mara Clara The Movie

Mara Clara The Movie

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
American Pie

American Pie

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Sanctissima

Sanctissima

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Child

The Child

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Harry Styles: Behind the Album

Harry Styles: Behind the Album

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Markova: Comfort Gay

Markova: Comfort Gay

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry