Sort by

ScratchAE has logged 235 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bible

The Bible

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Making of Rocky vs. Drago by Sylvester Stallone

The Making of Rocky vs. Drago by Sylvester Stallone

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scared Shrekless

Scared Shrekless

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry