Sort by

𝖘𝖈𝖗𝖊𝖆𝖒𝖇𝖗𝖔 has logged 120 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★½
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Initiation

Initiation

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid

Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Monsters

Monsters

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
04
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lights Out

Lights Out

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry