Screen-Space has logged 63 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jackass Presents: Bad Grandpa .5

Jackass Presents: Bad Grandpa .5

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Alien Abduction

Alien Abduction

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Battered Bastards of Baseball

The Battered Bastards of Baseball

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Empire of the Ants

Empire of the Ants

1977
×
★★½
Edit this entry  
25
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Inga

Inga

1968
×
★★½
Edit this entry  
23
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★
Edit this entry  
23
Mardaani

Mardaani

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
All the President's Men Revisited

All the President's Men Revisited

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Decoding Annie Parker

Decoding Annie Parker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dolls

Dolls

1987
×
★★½
Edit this entry  
20
Knights of Badassdom

Knights of Badassdom

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Devil's Violinist

The Devil's Violinist

2013
×
★★
Edit this entry  
19
God's Pocket

God's Pocket

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Chase

The Chase

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Imp

The Imp

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
Xtro

Xtro

1982
×
★½
Edit this entry  
14
Sharknado 2: The Second One

Sharknado 2: The Second One

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
D-Day: Normandy 1944

D-Day: Normandy 1944

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Frog Dreaming

Frog Dreaming

1986
×
★½
Edit this entry  
13
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
When Jews Were Funny

When Jews Were Funny

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
I Believe in Unicorns

I Believe in Unicorns

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Young Ones

Young Ones

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Angriest Man in Brooklyn

The Angriest Man in Brooklyn

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Teenage

Teenage

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Scribbler

The Scribbler

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Shadow Zombie

Shadow Zombie

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Air Sex: The Movie

Air Sex: The Movie

×
★★★
Edit this entry  
11
American Arab

American Arab

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
I'll Follow You Down

I'll Follow You Down

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★½
Edit this entry  
09
The House That Eye Live In

The House That Eye Live In

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
When Animals Dream

When Animals Dream

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Sepideh

Sepideh

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Miss and the Doctors

Miss and the Doctors

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jimi: All Is by My Side

Jimi: All Is by My Side

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★½
Edit this entry