Sort by

ScreeningNotes has logged 559 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
His New Profession

His New Profession

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Laughing Gas

Laughing Gas

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Recreation

Recreation

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Masquerader

The Masquerader

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rounders

The Rounders

1914
×
Read the review Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Slaughterhouse-Five

Slaughterhouse-Five

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry