Sort by

ScreeningNotes has logged 153 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Side Street

Side Street

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jubal

Jubal

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry