RSS feed for ScreeningNotes

ScreeningNotes has logged 16 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Record Breaker

The Record Breaker

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bug

Bug

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Silver Lode

Silver Lode

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry