Sort by

ScreeningNotes has logged 405 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood and Diamonds

Blood and Diamonds

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Jumper

Jumper

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Forgotten Battle

The Forgotten Battle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killer Must Kill Again

The Killer Must Kill Again

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Autopsy

Autopsy

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spasmo

Spasmo

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Double Face

Double Face

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three

Three

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Walks on High Heels

Death Walks on High Heels

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Laid an Egg

Death Laid an Egg

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry