RSS feed for ScreeningNotes

ScreeningNotes has logged 744 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Whistle Stop

Whistle Stop

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love from a Stranger

Love from a Stranger

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Party

The Devil's Party

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sleeping Tiger

The Sleeping Tiger

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Capture

The Capture

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wrong Road

The Wrong Road

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Fear in the Night

Fear in the Night

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ten Minutes to Live

Ten Minutes to Live

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guest in the House

Guest in the House

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Had Influence

The Man Who Had Influence

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry