RSS feed for ScreeningNotes

ScreeningNotes has logged 40 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood on the Sun

Blood on the Sun

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Key

The Key

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The North Star

The North Star

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Red Badge of Courage

The Red Badge of Courage

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Le Silence de la Mer

Le Silence de la Mer

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Major Dundee

Major Dundee

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Horse Soldiers

The Horse Soldiers

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
Read the review Edit this entry  
16
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prelude to Axanar

Prelude to Axanar

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Warships

American Warships

2012
×
Read the review Edit this entry  
31
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry