Highest rated films

  • Interstellar

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 559 Films watched
  • 46.6 Average per month
  • 10.8 Average per week

Milestones

First Film

Intolerable Cruelty

Jan 1

Most Watched

The Man Who Wasn't There

3 times

Rush

3 times

Gone Girl

3 times

Star Trek

3 times

The Double Life of Véronique

3 times

Last Film

The Aristocats

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
258 films
Thriller
198 films
Action
183 films
Sci Fi
163 films
Adventure
121 films
Crime
119 films
Comedy
110 films
Horror
92 films
Mystery
61 films
Fantasy
57 films
USA
431 films
UK
83 films
Germany
43 films
France
43 films
Canada
22 films
Italy
18 films
Japan
18 films
Hong Kong
13 films
Australia
11 films
Denmark
8 films
English
507 films
French
60 films
German
47 films
Spanish
47 films
Italian
43 films
Japanese
31 films
Russian
19 films
Cantonese
16 films
Chinese
14 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 108 Added 274

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ScreeningNotes’s most liked review

Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

★★★

In a selfish attempt to cope with his separation anxiety, a sociopathic student abuses his relationship with his mentally unstable best friend in order to throw his future away on a single day of raucous debauchery.

More reviews

ScreeningNotes’s most liked list

Mulholland Drive
Blue Velvet
Lost Highway

David Lynch

See all director lists here.

More lists

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Atlantic Rim
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Darkness Within

Films ScreeningNotes watched in 2014

  • The Aristocats
  • The Babadook
  • Whiplash
  • Days of Heaven
  • The Hundred-Foot Journey
  • Easy Street
  • His New Profession
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Broadcast News
  • Sunshine
  • 2001: A Space Odyssey
  • Starship Troopers
  • The Great Gatsby
  • True Romance
  • Jackie Brown
  • La Dolce Vita
  • Run Lola Run
  • Laughing Gas
  • Time Bandits
  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
  • Lifeboat
  • The New World
  • M
  • Recreation
  • The Masquerader
  • The Rounders
  • How to Train Your Dragon 2
  • The Kid
  • Roman Holiday
  • A Dog's Life
  • As Tears Go By
  • The Immigrant
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Modern Times
  • Predestination
  • The Book of Eli
  • Slaughterhouse-Five
  • Ace in the Hole
  • The Testament of Dr. Mabuse
  • Interstellar
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • The Great Gatsby
  • Rebel Without a Cause
  • The Graduate
  • The Hudsucker Proxy
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Kung Fu Panda
  • Miracle on 34th Street
  • Moonrise Kingdom
  • Seven Psychopaths
  • Frances Ha
  • The Man Who Wasn't There
  • Fargo
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Muppets Most Wanted
  • The Rover
  • A Short Film About Killing
  • The Hunger Games
  • Rush
  • The Fear of God: 25 Years of The Exorcist
  • To Live and Die in L.A.
  • Nightcrawler
  • Zodiac
  • Love & Other Drugs
  • Hercules
  • Hercules Reborn
  • End of Watch
  • Commando
  • Guardians of the Galaxy
  • Prince of Persia: The Sands of Time
  • The Thin Red Line
  • Sunshine
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Interstellar
  • Sharknado 2: The Second One
  • Sherlock, Jr.
  • A Most Wanted Man
  • The Pervert's Guide to Ideology
  • Broken Blossoms
  • Metropolis
  • The Lady from Shanghai
  • Thief
  • From Dusk Till Dawn
  • Shivers
  • Opera
  • The Cabin in the Woods
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Zombieland
  • Rosemary's Baby
  • Vampires
  • The Wild Hunt
  • Slither
  • Teeth
  • World War Z
  • Halloween
  • The Darkness Within
  • The Backwater Gospel
  • The Sandman
  • The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon
  • The Blair Witch Project
  • Inferno
  • The Village
  • Gone Girl
  • Eyes Without a Face
  • The Mummy
  • Tenebre
  • Phenomena
  • The Brood
  • The Hound of the Baskervilles
  • Beetlejuice
  • Deep Red
  • The Silence of the Lambs
  • Rope
  • The Day of the Triffids
  • 28 Days Later
  • Suspiria
  • Gone Girl
  • Tetsuo: The Iron Man
  • 22 Jump Street
  • The Curse of Frankenstein
  • Dracula
  • Gone Girl
  • Evil Dead
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Gumbasia
  • The Peanut Vendor
  • Modeling
  • The Boxtrolls
  • Stand by Me
  • The Matrix
  • Out of Sight
  • Tokyo Godfathers
  • Gertie the Dinosaur
  • Manhunter
  • The Man Who Wasn't There
  • A Short Film About Love
  • City Lights
  • Edge of Tomorrow
  • The Maze Runner
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Perfect Storm
  • Star Trek
  • Glengarry Glen Ross
  • The Double
  • Repo Man
  • 8½
  • The Andromeda Strain
  • The Keep
  • Gangster Squad
  • Chef
  • Barbarella
  • Sunset Boulevard
  • Miami Vice
  • Ikarie XB 1
  • Ghostbusters
  • Presumed Innocent
  • The Book Thief
  • The Sum of All Fears
  • Slumdog Millionaire
  • Prelude to Axanar
  • Public Enemies
  • Godzilla
  • L.A. Confidential
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Split Second
  • The Ides of March
  • Batman: Assault on Arkham
  • Sharktopus
  • The Place Beyond the Pines
  • The Descent
  • X2
  • X-Men
  • The Double Life of Véronique
  • Divergent
  • To Kill a Mockingbird
  • The Giver
  • Sabotage
  • The Fall
  • Source Code
  • Samurai Cop
  • Only Lovers Left Alive
  • Collateral
  • Timecrimes
  • The Double
  • Age of Tomorrow
  • Ocean's Eleven
  • Paprika
  • The Bourne Legacy
  • 71 Fragments of a Chronology of Chance
  • 300: Rise of an Empire
  • The Zero Theorem
  • Lucy
  • Guardians of the Galaxy
  • Boyhood
  • Rush
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Getaway
  • Polytechnique
  • The Double Life of Véronique
  • The Double Life of Véronique
  • Blow Out
  • Hanna
  • Divergent

See all 559

World map

Highly rated films ScreeningNotes is yet to see

  • Mommy
  • Winter Sleep
  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • Güeros
  • Black Mirror: White Christmas
  • Wild Tales
  • The Way He Looks
  • Haider

Highly rated with ScreeningNotes’s friends Patron

  • 12 Years a Slave
  • Under the Skin
  • Boyhood
  • Her
  • The Wolf of Wall Street
  • Inside Llewyn Davis
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Babadook
  • Nightcrawler
  • Enemy
  • Snowpiercer
  • Interstellar
  • Nebraska
  • Gone Girl
  • Only Lovers Left Alive
  • The Lego Movie
  • Edge of Tomorrow
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Blue Ruin
  • 22 Jump Street
  • Guardians of the Galaxy
  • X-Men: Days of Future Past
  • Lucy
  • Godzilla
  • Frozen
  • Noah
  • The Amazing Spider-Man 2

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more