Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 477 Films watched
  • 39.8 Average per month
  • 9.2 Average per week

Milestones

First Film

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Jan 1

Most Watched

Escape from New York

5 times

Brazil

4 times

The Gold Rush

3 times

Berberian Sound Studio

3 times

Ashes of Time

3 times

Last Film

Escape from New York

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
164 films
Action
145 films
Thriller
140 films
Comedy
102 films
Adventure
101 films
Sci Fi
89 films
Western
70 films
Horror
61 films
Mystery
61 films
Crime
61 films
USA
323 films
UK
86 films
France
48 films
Italy
37 films
Germany
20 films
Japan
17 films
Spain
15 films
Hong Kong
14 films
Mexico
11 films
Australia
10 films
English
406 films
Italian
59 films
French
49 films
Spanish
48 films
German
37 films
Japanese
19 films
Cantonese
18 films
Russian
18 films
Chinese
13 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 106 Added 110

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ScreeningNotes’s most liked review

Mulholland Drive

Mulholland Drive

★★★★★

"Hey pretty girl, time to wake up."

There was a time not too long ago when if you asked me what my favorite movie was I might have told you Mulholland Drive. There's a lot going on in the film and I certainly won't claim to understand all of it…

More reviews

ScreeningNotes’s most liked list

Michael Clayton
Blade Runner 2049
Hail, Caesar!

(Some of) The Absolute Best Shit on Netflix (US), Streaming Right Fucking Now [April 2022]

Updated April 17, 2022

Netflix is an absolutely amazing resource (this part is becoming less true over time) with an absolutely terrible user interface, so I wanted to do my part for the movie-loving community and highlight some of my personal favorite stuff (top 50) available right now.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Transformers: Age of Extinction
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Nicky

Films ScreeningNotes watched in 2015

  • Escape from New York
  • My Darling Clementine
  • Ghost in the Shell
  • Raw Deal
  • Jurassic World
  • The Far Country
  • Bend of the River
  • The Thing
  • Rango
  • The Hateful Eight
  • The Switch
  • The Lady Vanishes
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Comanche Station
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Real Genius
  • Buchanan Rides Alone
  • Decision at Sundown
  • Ride Lonesome
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Tall T
  • Canyon Passage
  • Canyon Passage
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Stars in My Crown
  • The Forbidden Room
  • The Gunfighter
  • The Ox-Bow Incident
  • Sukiyaki Western Django
  • Django
  • Last Train from Gun Hill
  • Pale Rider
  • The Furies
  • Man of the West
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Cemetery Without Crosses
  • Day of the Outlaw
  • Appaloosa
  • Firecreek
  • McCabe & Mrs. Miller
  • The Quick and the Dead
  • Insurgent
  • The Outlaw Josey Wales
  • Despicable Me 2
  • 3:10 to Yuma
  • Gunfight at the O.K. Corral
  • Joe Kidd
  • Destry Rides Again
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Major Dundee
  • The Law and Jake Wade
  • Johnny Guitar
  • Tombstone
  • 3:10 to Yuma
  • Our Man Flint
  • Meek's Cutoff
  • The Naked Spur
  • Chimes at Midnight
  • The Man From Laramie
  • The Desperadoes
  • Bone Tomahawk
  • The Magnificent Seven
  • Bad Day at Black Rock
  • Duck, You Sucker
  • High Plains Drifter
  • 7 Men from Now
  • No Name on the Bullet
  • The Assassin
  • Le Deuxième Souffle
  • Killing Them Softly
  • Les Enfants terribles
  • Un flic
  • Just Go with It
  • Army of Shadows
  • The Gold Rush
  • The Tin Star
  • The Gold Rush
  • Hombre
  • Le Doulos
  • The World's End
  • Bridge of Spies
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Terminator Genisys
  • Love & Mercy
  • Spectre
  • Sherlock Holmes
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • The Lobster
  • Big Hero 6
  • Hot Fuzz
  • Spy
  • Drag Me to Hell
  • Maelström
  • Ugetsu
  • You're Next
  • Scream 2
  • Touch of Evil
  • Hocus Pocus
  • Crimson Peak
  • Priest
  • Scream
  • Robinson Crusoe on Mars
  • Sicario
  • The Innocents
  • Double Indemnity
  • Diabolique
  • Hatchet for the Honeymoon
  • Incendies
  • Berberian Sound Studio
  • Rear Window
  • Strangers on a Train
  • Kuroneko
  • Top Secret!
  • The Duke of Burgundy
  • Kung Fu Panda 2
  • The Orphanage
  • Skyfall
  • The Martian
  • The Ring
  • Sicario
  • Psycho
  • The Call of Cthulhu
  • Poltergeist
  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia
  • Winchester '73
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Quantum of Solace
  • Ride Lonesome
  • Blast of Silence
  • Pat Garrett & Billy the Kid
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Wild Bunch
  • Ride the High Country
  • Red River
  • Casino Royale
  • The Horse Soldiers
  • Rio Grande
  • Wagon Master
  • Touch of Evil
  • Fort Apache
  • My Darling Clementine
  • Young Mr. Lincoln
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Romancing the Stone
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Futurama: Bender's Game
  • Ashes of Time
  • Futurama: The Beast with a Billion Backs
  • Futurama: Bender's Big Score
  • Ashes of Time
  • Ashes of Time
  • Phoenix
  • Once Upon a Time in the West
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Ghost in the Shell
  • Back to the Future
  • Romancing the Stone
  • Red Beard
  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 1
  • The Searchers
  • TRON: Legacy
  • Kiss Me Deadly
  • Batman Beyond: Return of the Joker
  • Batman: Year One
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Rejected
  • Jupiter Ascending
  • When Worlds Collide
  • Die Another Day
  • Laura
  • Escape from New York
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Escape from New York
  • Joe Versus the Volcano
  • Escape from New York
  • Simon of the Desert
  • The World Is Not Enough
  • The Dark Knight
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Rififi
  • The Woman in the Window
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Tomorrow Never Dies
  • Sexy Beast
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • The Third Man
  • Amarcord
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • The Fugitive
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Showgirls
  • Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot
  • Birth of the Living Dead
  • Tron
  • Shame
  • TRON: Legacy
  • The Player
  • Wet Hot American Summer
  • Lawrence of Arabia
  • GoldenEye
  • Casino

See all 477

World map

Highly rated films ScreeningNotes is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Visaranai
  • Mustang

Highly rated with ScreeningNotes’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • The Empire Strikes Back
  • Mad Max: Fury Road
  • World of Tomorrow
  • Star Wars
  • Whiplash
  • Creed
  • Inside Out
  • Mad Max 2
  • Return of the Jedi
  • Mistress America
  • Magic Mike XXL
  • Inherent Vice
  • Sicario
  • Nightcrawler
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Ex Machina
  • What We Do in the Shadows
  • It Follows
  • Selma
  • The Hateful Eight
  • The Babadook
  • Tangerine
  • Blackhat
  • John Wick
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Martian
  • Mad Max
  • Straight Outta Compton
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Guest
  • The Gift
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • A Most Violent Year
  • While We're Young
  • Furious 7
  • Kingsman: The Secret Service
  • Spy
  • American Sniper
  • Crimson Peak
  • The Imitation Game
  • Ant-Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • Spectre
  • Trainwreck
  • Jupiter Ascending
  • Jurassic World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more