Highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • Gattaca

    ★★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★★

  • Michael Clayton

    ★★★★★

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★★★

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 71 Films watched
  • 5.9 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Kung Fu Panda 3

Jan 1

Most Watched

Logan Lucky

3 times

Guardians of the Galaxy Vol. 2

twice

The Florida Project

twice

Blade Runner 2049

twice

Dunkirk

twice

Last Film

Logan Lucky

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
37 films
Action
34 films
Adventure
24 films
Sci Fi
20 films
Thriller
18 films
Mystery
14 films
Crime
12 films
Fantasy
12 films
Comedy
11 films
Horror
9 films
USA
58 films
UK
25 films
Canada
9 films
Germany
7 films
France
7 films
Italy
5 films
Japan
4 films
China
4 films
Spain
3 films
Australia
3 films
English
64 films
German
11 films
Spanish
9 films
French
9 films
Italian
8 films
Japanese
6 films
Russian
5 films
Portuguese
4 films
Hungarian
3 films
Swedish
2 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ScreeningNotes’s most liked review

Gattaca

Gattaca

★★★★★

Dystopian future in which even straight, white, cis men can be discriminated against.

More reviews

ScreeningNotes’s most liked list

Blade Runner 2049
Logan Lucky
Get Out

2017 Ranked

Thought it was about time. It's been a good year so far.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Mummy
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

What Have You Done to Solange?
Average weighted rating:

3.5

Films ScreeningNotes watched in 2017

  • Logan Lucky
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Forbidden Room
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Darkest Hour
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Suspiria
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Carol
  • Lady Bird
  • Murder on the Orient Express
  • Mad Max: Fury Road
  • Thor: Ragnarok
  • The Florida Project
  • The Witch
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Blade Runner 2049
  • The Florida Project
  • Blade Runner 2049
  • What Have You Done to Solange?
  • Blood and Black Lace
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • Logan Lucky
  • Logan Lucky
  • Dunkirk
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: The Force Awakens
  • La La Land
  • Atomic Blonde
  • The Accountant
  • Assassin's Creed
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Dunkirk
  • Badlands
  • Baby Driver
  • Spider-Man: Homecoming
  • Baby Driver
  • Wonder Woman
  • It Comes at Night
  • The Mummy
  • Wonder Woman
  • Hacksaw Ridge
  • Alien: Covenant
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Investigation of a Citizen Above Suspicion
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • The Lost City of Z
  • Colossal
  • Gattaca
  • Your Name.
  • Get Out
  • Logan
  • Michael Clayton
  • Warcraft
  • The Brothers Grimm
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Brazil
  • Central Intelligence
  • The Day the Earth Stood Still
  • The Handmaiden
  • The Neon Demon
  • Moonlight
  • El Dorado
  • The Magnificent Seven
  • The Sword of Doom
  • Kung Fu Panda 3

World map

Highly rated films ScreeningNotes is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Paddington 2
  • Coco
  • Newsies
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Highly rated with ScreeningNotes’s friends Patron

  • Alien
  • Twin Peaks
  • Heat
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Blade Runner
  • Paterson
  • Suspiria
  • Moonlight
  • Lady Bird
  • Manchester by the Sea
  • Blade Runner 2049
  • The Handmaiden
  • Silence
  • Elle
  • The Florida Project
  • Good Time
  • Call Me by Your Name
  • 20th Century Women
  • Dunkirk
  • Arrival
  • Get Out
  • La La Land
  • Personal Shopper
  • Logan
  • Coco
  • The Lost City of Z
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Star Wars: The Last Jedi
  • John Wick: Chapter 2
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Shape of Water
  • Baby Driver
  • The Edge of Seventeen
  • Detroit
  • Brawl in Cell Block 99
  • Logan Lucky
  • Raw
  • Wind River
  • Song to Song
  • The Big Sick
  • John Wick
  • Your Name.
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Hell or High Water
  • The Beguiled
  • A Ghost Story
  • War for the Planet of the Apes
  • Nocturnal Animals
  • The Disaster Artist
  • Jackie
  • Moana
  • Okja
  • Spider-Man: Homecoming
  • Fences
  • Thor: Ragnarok
  • It Comes at Night
  • Split

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more