rod !! 😵‍💫 has logged 189 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mockingbird Don't Sing

Mockingbird Don't Sing

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crash

Crash

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Detour

Detour

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manhattan

Manhattan

1979
×
Read the review Edit this entry  
12
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry