Sort by

tasha has logged 136 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Edit this entry  
26
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
National Treasure

National Treasure

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bitter Orange

Bitter Orange

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Tale of Love and Darkness

A Tale of Love and Darkness

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry