Sort by

Scumbalina has logged 459 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Weatherman '69

Weatherman '69

1989
×
★★
Edit this entry  
29
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
23
Wishmaster 3: Beyond the Gates of Hell

Wishmaster 3: Beyond the Gates of Hell

2001
×
Edit this entry  
20
Kusama's Self-Obliteration

Kusama's Self-Obliteration

1967
×
★★½
Edit this entry  
17
Weather Diary 5

Weather Diary 5

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Children of the Corn IV: The Gathering

Children of the Corn IV: The Gathering

1996
×
★½
Edit this entry  
17
Children of the Corn III: Urban Harvest

Children of the Corn III: Urban Harvest

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
My Boyfriend's Back

My Boyfriend's Back

1993
×
★★★
Edit this entry  
10
Trekkies

Trekkies

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Attack of the 50 Ft. Woman

Attack of the 50 Ft. Woman

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
Children of the Corn II: The Final Sacrifice

Children of the Corn II: The Final Sacrifice

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★½
Edit this entry  
05
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Video Voodoo

Video Voodoo

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
MirrorMask

MirrorMask

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Crystal Vista

Crystal Vista

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dr. Devious: More Dance in Cyberspace

Dr. Devious: More Dance in Cyberspace

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Corndog Man

The Corndog Man

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Split

Split

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Kamikaze 1989

Kamikaze 1989

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ogroff

Ogroff

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Virtual Drug Flash + Zone

Virtual Drug Flash + Zone

×
★★★★
Edit this entry  
28
Virtual Drug: Trance

Virtual Drug: Trance

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Video Drug 3 Fantasy

Video Drug 3 Fantasy

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Video Drug 1: Deep

Video Drug 1: Deep

1990
×
★★½
Edit this entry  
28
Madballs: Escape from Orb!

Madballs: Escape from Orb!

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Le Défilé

Le Défilé

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Begone Dull Care 2015

Begone Dull Care 2015

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
The Critic

The Critic

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Octocat Adventures

Octocat Adventures

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Video Voodoo

Video Voodoo

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Absinthe Cadillac

Absinthe Cadillac

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Life Is Flashing Before Your Eyes

Life Is Flashing Before Your Eyes

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Crayon Angel

Crayon Angel

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Darling, Do You Love Me?

Darling, Do You Love Me?

1968
×
★★½
Edit this entry