Sort by

Scumbalina has logged 388 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glitter

Glitter

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Ernest Borgnine on the Bus

Ernest Borgnine on the Bus

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dinosaur Adventure

Dinosaur Adventure

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Bloody Apes

Night of the Bloody Apes

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Decoder

Decoder

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ladybug Ladybug

Ladybug Ladybug

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Identikit

Identikit

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Airplane Pillows

Airplane Pillows

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dancin' It's On!

Dancin' It's On!

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ballad of Carl-Henning

The Ballad of Carl-Henning

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Far Out Man

Far Out Man

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Ex-Hooker's Christmas Carol

An Ex-Hooker's Christmas Carol

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Freak Orlando

Freak Orlando

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Satan Claus

Satan Claus

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus

Santa Claus

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
For My Daughter's Honor

For My Daughter's Honor

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Stone Flower

The Stone Flower

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alone in the Dark

Alone in the Dark

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Mari-Cookie and the Killer Tarantula

Mari-Cookie and the Killer Tarantula

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Freak Talks About Sex

Freak Talks About Sex

1999
×
Read the review Edit this entry  
09
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Garfield: His 9 Lives

Garfield: His 9 Lives

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Feeders 2: Slay Bells

Feeders 2: Slay Bells

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Feeders

Feeders

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Countess

Blood Countess

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shy Boys: IRL

Shy Boys: IRL

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unlikely Angel

Unlikely Angel

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry