theo has logged 304 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Chris Fleming: Showpig

Chris Fleming: Showpig

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Jimmy Carr: Funny Business

Jimmy Carr: Funny Business

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dear Mr Shakespeare: Shakespeare Lives

Dear Mr Shakespeare: Shakespeare Lives

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Michael Bublé's Christmas in Hollywood

Michael Bublé's Christmas in Hollywood

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
★★★½
Edit this entry  
15
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★½
Edit this entry  
26
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Hamlet

Hamlet

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Giant

Giant

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Happy Prince

The Happy Prince

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Geometry

Geometry

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Summer

Summer

2006
×
★★½
Edit this entry  
05
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry