Sort by

Stephen has logged 56 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Judge

The Judge

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Congress

The Congress

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lucy

Lucy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Transcendence

Transcendence

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Noah

Noah

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry