Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
25
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
16
Porcupine Tree: Arriving Somewhere...

Porcupine Tree: Arriving Somewhere...

2006
×
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
31
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Edit this entry  
10
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
08
Porcupine Tree: Anesthetize

Porcupine Tree: Anesthetize

2010
×
Edit this entry  
31
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Edit this entry  
21
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Danish Poet

The Danish Poet

2006
×
Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Return

The Return

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
18
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
Edit this entry  
18
Leviathan

Leviathan

2014
×
Edit this entry  
17
Loveless

Loveless

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
Edit this entry  
17
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Edit this entry