Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Kino-Pravda No. 1

Kino-Pravda No. 1

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kino-Pravda no. 23

Kino-Pravda no. 23

1925
×
★½
Edit this entry  
02
Kino-pravda no. 22: Lenin is Alive in the Heart of the Peasant. A Film Story

Kino-pravda no. 22: Lenin is Alive in the Heart of the Peasant. A Film Story

1925
×
★★
Edit this entry  
02
Kino-pravda no. 21

Kino-pravda no. 21

1925
×
★★★
Edit this entry  
02
Kino-pravda no. 20

Kino-pravda no. 20

1924
×
★½
Edit this entry  
02
Kino-pravda no. 19: A Movie-Camera Race Moscow – Arctic Ocean

Kino-pravda no. 19: A Movie-Camera Race Moscow – Arctic Ocean

1924
×
★★½
Edit this entry  
02
Kino-pravda no. 18

Kino-pravda no. 18

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Kino-pravda no. 17: For the First Agricultural and Cottage Industries Exhibition in the USSR

Kino-pravda no. 17: For the First Agricultural and Cottage Industries Exhibition in the USSR

1923
×
★★★
Edit this entry  
02
Kino-Pravda No. 16

Kino-Pravda No. 16

1923
×
Edit this entry  
02
Kino-Pravda No. 15

Kino-Pravda No. 15

1923
×
★★★★
Edit this entry  
01
Kino-Pravda No. 14

Kino-Pravda No. 14

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Kino-Pravda No. 13: Yesterday, Today, Tomorrow. A Film Poem Dedicated to the October Revolution

Kino-Pravda No. 13: Yesterday, Today, Tomorrow. A Film Poem Dedicated to the October Revolution

1922
×
★★★
Edit this entry  
30
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kino-Pravda No. 11

Kino-Pravda No. 11

1922
×
★★½
Edit this entry  
29
Kino-Pravda No. 10

Kino-Pravda No. 10

1922
×
★★½
Edit this entry  
29
Kino-Pravda No. 9

Kino-Pravda No. 9

1922
×
★★½
Edit this entry  
29
Kino-Pravda No. 8

Kino-Pravda No. 8

1922
×
★★★
Edit this entry  
29
Gamer

Gamer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kino-Pravda No. 7

Kino-Pravda No. 7

1922
×
★★★
Edit this entry  
29
Kino-Pravda No. 6

Kino-Pravda No. 6

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kino-Pravda No. 5

Kino-Pravda No. 5

1922
×
★★
Edit this entry  
28
Kino-Pravda No. 4

Kino-Pravda No. 4

1922
×
Edit this entry  
28
Kino-Pravda No. 3

Kino-Pravda No. 3

1922
×
★½
Edit this entry  
28
Kino-Pravda No. 2

Kino-Pravda No. 2

1922
×
★½
Edit this entry  
28
Kino-Pravda No. 1

Kino-Pravda No. 1

1922
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Above the Law

Above the Law

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hard to Kill

Hard to Kill

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
9/11

9/11

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Good Cop, Baby Cop

Good Cop, Baby Cop

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★
Edit this entry  
17
The Lift

The Lift

1972
×
Edit this entry  
17
Fear

Fear

1917
×
★½
Edit this entry  
16
Mystery in Mexico

Mystery in Mexico

1948
×
★½
Edit this entry  
16
Où est Maurice?

Où est Maurice?

2006
×
★★½
Edit this entry  
16
Dream Piece

Dream Piece

2009
×
Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Essais cinématographiques

Essais cinématographiques

1928
×
★★
Edit this entry  
11
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
★★
Edit this entry  
11
Interview Between Napoleon and the Pope

Interview Between Napoleon and the Pope

1897
×
★★
Edit this entry  
11
Bedtime for the Bride

Bedtime for the Bride

1896
×
★★
Edit this entry  
10
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry