RSS feed for Seamus

Seamus has logged 208 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chappie

Chappie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
X-Men

X-Men

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Transformers

Transformers

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry