RSS feed for Seamus
  • Creed II

    Creed II

    ★★★★½

    Creed 2 is such a roller coaster. We start with Adonis Creed becoming the heavy-weight champion of the world and then he is later challenged by the son of his fathers killer, Viktor Drago. One thing I really like about the Creed movies that the Rocky movies don't do is how they add a lot of underlying drama and story that is actually really important to the main plot of the film. In this movie, there's a really deep plot…

  • A Fistful of Dollars

    A Fistful of Dollars

    ★★★½

    So I have always heard that the spaghetti western genre was really good. So I decided to start with this trilogy. I'm not going to lie and say that I was a huge fan of this movie. Don't get me wrong, I definitely enjoyed watching it but its not like my favorite movie ever. Clint Eastwood as Joe was really good and created a pretty iconic character. Sergio Leone's directing is impeccable, every shot is expertly crafted to create a…

  • 1917

    1917

    ★★★★★

    This is one of the most well made movies that I have ever seen. I still don't think that this deserved Best Drama at the Golden Globes but Sam Mendes did definitely earn his Best Director award at the Golden Globes. 1917 should win Best Editing and Best Cinematography at the Oscars, there is no other movie that was released in 2019 that did either of those better than this movie. I have a weird relationship with war movies, its…

  • Joker

    Joker

    ★★★★★

    3 months later and I still love this movie. Everything about this movie is utterly amazing. Joaquin Phoenix won best actor at the Golden Globes and he definitely deserved it. Joker also won best original score, also well deserved. Sadly it got bested for Best Drama but I still think it deserves to win best picture at the Oscars. One thing I really paid attention to this time around was the score, its so eerie and unsettling which makes it perfect for this film. If you haven't seen this movie, its out on blu-ray now, go watch it, you'll be happy you did.


    🔙Marriage Story
    1917🔜

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    This movie is definitely a top contender for the best movie of 2019. This was the most emotional pain I have ever experienced while watching a movie. And I mean that in a good way. Holy shit this movie is so good. The story is so raw and real that you think that this is a real, deteriorating marriage. You have to watch as so many things go wrong and all you want to do is help, but you can't.…

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    ★★★

    First of all, this movie gets more hate than it should. Its got most of the Indiana Jones flare to it but it is still missing something, I just can't tell what. The one big thing that I liked about the original Indiana Jones trilogy was that every movie was based on some historical item or event but in this one, they added a science fiction aspect to the whole thing that just didn't resonate with me. To me, Indiana…

  • Horrible Bosses 2

    Horrible Bosses 2

    ★★★½

    Not quite as good as the first, but still pretty funny. Somehow, the plot is more absurd than the previous movie. I love the new characters we get in this movie, they add a lot to the story and a new feel to the overall comedy. The original cast are all really funny and give a great performance, the chemistry between them all is even better than before, making the characters seem even more realistic. If you're looking for a…

  • Shrek Forever After

    Shrek Forever After

    ★★½

    If you thought that Shrek the Third didn't need to be made, then you definitely won't think that this movie should have been made. The plot tries to introduce a new storytale character, Rumpelstiltskin, which I thought was really stupid because he was an extremely annoying and stupid character. Every time he was on screen, I wanted to scratch my ears off. This is hands down the worst movie in the franchise. The plot is extremely stupid and you'll only…

  • Horrible Bosses

    Horrible Bosses

    ★★★½

    First of all, Jason Bateman and Charlie Day are two of my favorite actors, so this movie is right up my alley. It was hilarious. I loved how stupid the plot was, but not stupid in the sense of the writing. Stupid as in the sense that what they do is so stupid and ridiculous that it is insanely funny to watch. The entire cast is extremely funny in this movie and I really liked the chemistry they had, it…

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★★

    And here we are, the action half of Mockingjay. While not quite as good as Catching Fire or The Hunger Games, Mockingjay Part 2 is definitely the better half of the Mockingjay duo. It's got a ton of story built into it along with a ton of awesome action. The entire capital raid is super entertaining and badass. Finally, after a full movie with almost no Peeta, we get a lot of Peeta action in this movie. Josh Hutcherson has…

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

    This is close to being as good as Raiders of the Lost Ark but not quite. This movie is awesome. Indy has to go on an adventure to find his father and the holy grail, at the same time. Badass. The introduction of Henry Jones Sr is awesome, we get this person who is basically an older version of Indy, interacting with none other than, you guessed it, Indy. The Nazi's are great antagonists because they are so easy to…

  • Shrek the Third

    Shrek the Third

    ★★★

    This movie never really needed to be made, but hey, its fun and has a ton of great scenes. The whole siege of Far Far Away is a lot of fun to watch and has some great action sequences. The whole cast does a great job with their voice acting. Animation has definitely improved since the first movie, making this movie more visually appealing. Its Shrek, what did you expect? A long review? Well no, here it is. If you…