2019

Seamus Mahoney Seamus Mahoney’s year to date

Seamus’s highest rated films

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 119 Films watched
  • 11.9 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

The Goonies

Jun 14

Last Film

Brightburn

Oct 20

Genres, Countries & Languages

Drama
44 films
Thriller
38 films
Comedy
36 films
Action
34 films
Adventure
29 films
Sci Fi
26 films
Crime
22 films
Horror
22 films
Fantasy
19 films
Family
18 films
USA
118 films
UK
27 films
Canada
7 films
New Zealand
6 films
Germany
4 films
France
2 films
China
2 films
Spain
1 film
Taiwan
1 film
English
119 films
Spanish
11 films
Italian
11 films
French
10 films
German
7 films
Japanese
5 films
Russian
4 films
Cantonese
3 films
Chinese
3 films
Latin
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 84 Added 375

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Seamus’s most liked review

Joker

★★★★★

Scavenger Hunt #55 October 2019
Task #28 October 28th is Joaquin Phoenix's birthday! Watch a film he's in.
Progress: 5/31

Theme Month #1 October 2019
Task #4 Watch a movie with a clown or circus.
Progress 5/31

When I first heard about this movie at the end of last year/early…

More reviews

Seamus’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Annabelle
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Travis Scott: Look Mom I Can Fly
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2019

  • Brightburn
  • Monster House
  • Zombieland: Double Tap
  • Saw
  • The Cabin in the Woods
  • Zombieland
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Joker
  • Inglourious Basterds
  • The Shining
  • Annabelle
  • Halloween
  • Her
  • It Chapter Two
  • Ad Astra
  • BlacKkKlansman
  • It
  • Monsters, Inc.
  • The Nightmare Before Christmas
  • Fight Club
  • Pulp Fiction
  • Death Proof
  • The Hateful Eight
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Pineapple Express
  • Travis Scott: Look Mom I Can Fly
  • Us
  • (500) Days of Summer
  • The Prestige
  • This Is the End
  • 50/50
  • Hancock
  • Alien: Covenant
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Buried
  • Prometheus
  • Neighbors
  • Prisoners
  • The Grey
  • Get Out
  • The Hangover Part III
  • Schindler's List
  • Die Hard
  • Alien Resurrection
  • The Hangover Part II
  • Alien³
  • Straight Outta Compton
  • The Hangover
  • Looper
  • Night at the Museum: Secret of the Tomb
  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
  • Aliens
  • Welcome to Marwen
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Night at the Museum
  • Alien
  • Cloverfield
  • The Revenant
  • They Shall Not Grow Old
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • 2001: A Space Odyssey
  • War for the Planet of the Apes
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Natural Born Killers
  • Life
  • Dunkirk
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • The Shawshank Redemption
  • The Godfather: Part III
  • Rise of the Planet of the Apes
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Halloween
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Dazed and Confused
  • Memento
  • Back to the Future Part III
  • The Dark Knight Rises
  • Planet Terror
  • The Wolf of Wall Street
  • The Dark Knight
  • Back to the Future Part II
  • Gravity
  • Scarface
  • Batman Begins
  • Back to the Future
  • Waiting...
  • Interstellar
  • Inception
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Breakfast Club
  • Airplane!
  • Source Code
  • Sixteen Candles
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • A Nightmare on Elm Street
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Paul
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The 'Burbs
  • Once Upon a Time... in Hollywood
  • Jackie Brown
  • True Romance
  • Django Unchained
  • Big
  • Cast Away
  • Stand by Me
  • The Blair Witch Project
  • Spider-Man: Far from Home
  • Forrest Gump
  • Saving Private Ryan
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Goonies

Highly rated films Seamus missed

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Marriage Story
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • For Sama

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more