Sort by

sean_chavel has logged 403 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possessor

Possessor

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grey Zone

The Grey Zone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Testament

Testament

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cross Creek

Cross Creek

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cobbler

The Cobbler

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Birdcage Inn

Birdcage Inn

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Address Unknown

Address Unknown

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beautiful

Beautiful

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Breath

Breath

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dream

Dream

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Compliance

Compliance

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Edmond

Edmond

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Distant

Distant

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
When Will I Be Loved

When Will I Be Loved

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boxing Helena

Boxing Helena

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Whores' Glory

Whores' Glory

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★
Read the review Edit this entry