Sort by

sean_chavel has logged 36 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wanda

Wanda

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Horse Thief

The Horse Thief

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Little Jo

The Ballad of Little Jo

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Killer Inside Me

The Killer Inside Me

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rampart

Rampart

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Butler

The Butler

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Noah

Noah

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rob Roy

Rob Roy

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Isle

The Isle

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bow

The Bow

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry