RSS feed for Sean
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Time Masters

Time Masters

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
Edit this entry  
16
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★
Edit this entry  
15
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
Edit this entry  
08
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★½
Edit this entry  
05
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Edit this entry  
08
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Brainstorm

Brainstorm

1983
×
★★★
Edit this entry  
14
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
On Deadly Ground

On Deadly Ground

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Patriot

The Patriot

1998
×
Edit this entry  
01
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★½
Edit this entry  
21
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Marked for Death

Marked for Death

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Out for Justice

Out for Justice

1991
×
★★★
Edit this entry  
06
Deadpool

Deadpool

2016
×
½
Edit this entry  
25
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Welcome to Mooseport

Welcome to Mooseport

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Urotsukidōji: Legend of the Overfiend

Urotsukidōji: Legend of the Overfiend

1989
×
Edit this entry  
22
Genocyber

Genocyber

1994
×
★★★★½
Edit this entry