Sort by

Sean has logged 22 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Higher Ground

Higher Ground

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Parkland

Parkland

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry