Sort by

Sean has logged 150 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Twilight of a Woman's Soul

Twilight of a Woman's Soul

1913
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ingeborg Holm

Ingeborg Holm

1913
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mystery of the Rocks of Kador

The Mystery of the Rocks of Kador

1912
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cleopatra

Cleopatra

1912
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
From the Manger to the Cross

From the Manger to the Cross

1912
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Pinocchio

Pinocchio

1911
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
L'Odissea

L'Odissea

1911
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
Read the review Edit this entry  
28
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rhapsody in August

Rhapsody in August

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Madadayo

Madadayo

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Song of the Horse

Song of the Horse

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Idiot

The Idiot

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scandal

Scandal

1950
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Quiet Duel

The Quiet Duel

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Liminal

Liminal

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry