RSS feed for seandroid
  • Mom and Dad

    Mom and Dad

    ★★★★

    It might have been the copious amounts of tequila we ingested before popping in the DVD, but my mom and I basically laughed nonstop for 84 minutes while watching Mom & Dad. Yes, we both have the same sick sense of humor. Nicolas Cage is in a league of his own.

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★★

    A cinematic spectacle in which 50-year-old Nicole Kidman single-handedly subdues an entire houseful of aquatic Stormtroopers by using Atlantean kung fu.

  • Peyote

    Peyote

    ★★★½

    A queer coming-of-age road trip film involving hallucinogens? Sign me up! I felt fairly certain I would enjoy this Mexican microbudget movie as soon as I read the synopsis, and I was right!

    Pablo, an introverted high school student, decides to go on a spontaneous quest for peyote with Marco, an older guy he just met in the park. Sexual tension arises, and you can probably guess the rest. Nothing groundbreaking but I found the experience enjoyable nonetheless. Director Omar…

  • The Lords of Salem

    The Lords of Salem

    ★★★★½

    Never made watching The Lords of Salem a priority because my best friend, who adores all Rob Zombie's other films, saw it during its theatrical run back in April of 2013 and told me it was horrendous. Needless to say, she is no longer allowed to give me movie recommendations. Incredibly well shot. Incredibly well scored (by John 5 of Marilyn Manson fame). Incredibly atmospheric dread presented beautifully on Blu-ray. This might just be Zombie's greatest film, and this is…

  • Bwoy

    Bwoy

    ★★★½

    Brad, a 42-year-old white New Yorker grieving the death of his young biracial son, spends 87 minutes jerking off on webcam while lusting after Yenny, a 23-year-old Jamaican with ridiculously chiseled abs and a bubble butt who loves to flaunt his toned physique.

    Bwoy is an ultra-low-budget film with mediocre production values and a grating score, but it just worked for me for some reason. Anthony Rapp delivers a solid performance as a grief-stricken, closeted man trying his best to…

  • The Ring

    The Ring

    ★★★★

    For my 666th logged film on Letterboxd I felt compelled to watch something from the horror genre, and I ultimately decided to go with Gore Verbinski's The Ring. I hadn't watched this movie in about a decade, and I must say that it has held up quite well. The opening scene with Amber Tamblyn is simply … iconic (almost on the same level as the Drew Barrymore scene in Scream). I've seen Scary Movie 3 an absurd number of times,…

  • La vie nous appartient

    La vie nous appartient

    ★★½

    Two conventionally attractive French teens rendezvous in the Austrian wilderness to complain about how unattractive and unpopular they are and to follow through with their suicide pact. I am usually a sucker for anything French, coming-of-age or depression-oriented, but La vie nous appartient (A.K.A. Maybe Tomorrow) failed to impress.

    Slight Spoilers: Apparently the Sarah character wishes to kill herself because her daddy abandoned her at the age of 8 and because the boys at school called her fat (Newsflash: she's…

  • Hellraiser III: Hell on Earth

    Hellraiser III: Hell on Earth

    ★★★½

    "Save your tears. I'll reap your sorrow slowly. I have centuries to discover the things that make you whimper."

    Not quite on the same level of imaginative brilliance as Hellbound: Hellraiser II, but I still had tons of fun with Hell on Earth. Loved the gloriously awful early '90s fashion, the new Cenobites and all the inventive kills (death by compact disc!!!!). Looking forward to watching Hellraiser: Bloodline next as I've heard such mixed things about the fourth installment of this series.

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★

    As a huge fan of the 1962 original starring film icons Bette Davis and Joan Crawford, I must admit that I have always been curious about this universally reviled made-for-TV remake. Did this updated version need to happen? Not really. Does it deserve to be scorned the way it has been throughout the years? Not at all. There's definitely some campy fun to be had here for us hagsploitation enthusiasts.

    The movie starts out kind of clunky for the first…

  • Return of the Living Dead 3

    Return of the Living Dead 3

    ★★★½

    I have vivid memories of sneaking out of bed in the middle of the night and watching this on one of the premium movie channels when I was 12 years old. As a kid I found myself feeling terrified, repulsed and intrigued by all the gruesome carnage on display. I guess this movie made a big impact on me because I purchased a T-shirt with the Return of the Living Dead 3 cover art on it several years later. (That…

  • Climax

    Climax

    ★★★★★

    I don't know why I have to be such a sucker for artsy-fartsy French film, but I was enthralled by all 96 minutes of Climax. (Was I hallucinating, or did the opening credits appear on screen 46 minutes into this 96 minute movie?) Arguably my favorite choreography ever. Watching this troupe of freaky hedonists vogue & gyrate & contort themselves in that opening dance sequence had me experiencing pure cinematic bliss. Sofia Boutella mesmerizes like a true superstar. Infinitely more horrifying than Guadagnino's Suspiria. Hell is a German woman pissing in the middle of a dancefloor as chaos surrounds her. Merci, Gaspar.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    Happy Mother's Day to me!

    My mom had to go to Louisiana to attend a graduation ceremony today, so instead of spending the holiday with her I got to spend it with Mother Suspiriorum.

    Dario Argento's Suspiria has been one of my all-time favorite movies since I was a sophomore in high school, but I remained optimistic about this remake because I think Guadagnino is one of the greatest living auteurs. With that being said, I still prefer Argento's freaky…