Sort by

Sean has logged 195 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★½
Edit this entry  
30
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
21
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★½
Edit this entry  
13
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
06
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
31
BMX Bandits

BMX Bandits

1983
×
★½
Edit this entry  
30
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★
Edit this entry  
26
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pearl

Pearl

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Edit this entry  
23
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★
Edit this entry  
22
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
22
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★½
Edit this entry  
21
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★
Edit this entry  
16
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★
Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
Cartoon All-Stars to the Rescue

Cartoon All-Stars to the Rescue

1990
×
Edit this entry  
15
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★
Edit this entry  
13
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
09
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★
Edit this entry  
08
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Blonde

Blonde

2022
×
Edit this entry  
06
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★½
Edit this entry  
06
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★
Edit this entry  
04
God's Creatures

God's Creatures

2022
×
★★½
Edit this entry