Sort by

Sean has logged 229 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Drop Dead Fred

Drop Dead Fred

1991
×
★½
Edit this entry  
20
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★
Edit this entry  
19
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★
Edit this entry  
17
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Edit this entry  
10
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Variety

Variety

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Edit this entry  
05
Deep End

Deep End

1970
×
★★★
Edit this entry  
04
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Cars That Ate Paris

The Cars That Ate Paris

1974
×
★★★
Edit this entry  
03
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
Edit this entry  
30
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Telemarketers

Telemarketers

2023
×
Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Porky's

Porky's

1981
×
★½
Edit this entry  
20
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
Edit this entry  
17
Introducing, Selma Blair

Introducing, Selma Blair

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
Edit this entry  
12
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★½
Edit this entry  
12
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
10
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★
Edit this entry  
06
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★
Edit this entry  
01
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★½
Edit this entry  
30
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Joy Ride

Joy Ride

2023
×
★★½
Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry